NMT

Небезпечні медичні відходи

Зростаюча кількість медичних відходів створює серйозні проблеми для здоров’я населення і навколишнього середовища у всьому світі. Найбільший ризик представляють саме небезпечні медичні відходи, які становлять близько 15-25 відсотків від загального обсягу такого сміття.
Інфекційні відходи можуть включати предмети, забруднені біологічними рідинами, такими як кров та частини тканин людського тіла, використані катетери та рукавички, посіви, перев’язувальні матеріали, підгузники, викинуті діагностичні зразки, бинти, заражені медичні пристрої тощо. Навіть одноразові предмети, якими користуються хворі в закладах охорони здоров’я! Зі спалахом COVID-19 такого сміття стає все більше через велику кількість госпіталізацій, а також завдяки масовому використанню громадянами одноразових масок.
«У зв’язку з продовженням адаптивного карантину, кількість використаних засобів індивідуального захисту, предметів догляду за хворими та інших медичних відходів, які потрапляють в санкціоновані і несанкціоновані звалища, і можуть становити загрозу життю та здоров’ю громадян, зростає», — визнав міністр захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України Роман Абрамовський.
Ситуація суттєво ускладнюється неправильною утилізацією цих відходів. Наразі переважним методом управління медичним сміттям є спалювання або поховання на полігонах та звалищах. Ці підходи є неекологічними та небезпечними, адже можуть привести до забруднення повітря, води і грунту, що, в свою чергу, може негативно вплинути на всі форми життя!
Екс-глава Державної екологічної інспекції Єгор Фірсов стверджує, що в Україні немає жодної фірми-утилізатора, яка б правильно знищувала медичні відходи, що утворюються в результаті діагностики та лікування COVID-19. За його словами, більшість компаній отримали ліцензії, але замість реальної утилізації зливають або просто викидають небезпечні відходи. Водночас, згідно з чинним закондавством, всі заклади охорони здоров’я нашої країни зобов’язані укладати договори з цими компаніями на утилізацію непотребу. А виходить навпаки, замість забезпечення екологічного процесу знищення, сміття, що утворюється в лікарнях, несе колосальну загрозу довкіллю та населенню країни.
Варто відзначити, що управління медичними відходами є проблемою медичних установ у всьому світі. В більшості розвинених країн до недавнього часу таке сміття спалювали на спеціалізованих заводах, проте сьогодні поступово вімовляються від цієї практики.
У ВООЗ неодноразово наголошували на необхідності врахування ризиків, пов’язаних зі спалюванням медичних відходів у вигляді твердих частинок, важких металів, кислих газів, окису вуглецю, органічних сполук, патогенів тощо. Так, США, Ірландія, Португалія, Канада і Німеччина вже заборонили або ввели мораторій на користування облананням для спалювання медичних відходів на користь альтернативних технологій.
Однією з найпопулярніших та екологічних систем є автоклавування. Наприклад, стерилізатор Baumer має найнижчі експлуатаційні витрати і може використовуватися для обробки до 100% медичних відходів. У процесі автоклавування інфіковане сміття перетворюється на безпечне та може бути утилізоване звичайним способом. Детальніше за посиланням — https://bit.ly/2GZY9KJ

2021-01-12 14:41 Статті