Крім відходів пов’язаних з коронавірусом, на збільшення кількості медичних відходів впливає ще безліч факторів: населення в світі зростає — отже кількість біоматеріалу збільшується, для лікування захворювань з кожним роком використовується все більше медичного інвентарю, ну і звичайно СНІД, туберкульоз та інші інфекційні захворювання також вносять свою лепту.
Хочемо навести кілька фактів про ситуацію в світі з проблемою медичних відходів:
- За оцінками, в світі щорічно виробляється 16 мільярдів ін’єкцій, але не всі голки та шприци видаляються після використання належним чином.
- В результаті відкритого спалювання медичних відходів, що проводиться в деяких обставинах, можуть утворюватися діоксини, фурани та інші токсичні забруднювачі повітря.
- Медичні відходи мають значний ступінь зараження патогенною мікрофлорою, можуть бути причиною спалаху інфекцій та епідемій (наприклад, COVID-19), поширення туберкульозу, гепатиту, СНІДу.
- У зв’язку з епідемією COVID-19 різко зросла кількість використаних засобів індивідуального захист (масок, костюмів, оглядових рукавичок, використаних тестів. За приблизними оцінками вона становить близько 150 кг на добу (4,5 т на місяць) на один обласний центр.
- В Україні кожне лікарняне ліжко за добу генерує в середньому від 2 кг до 10 кг медичних відходів за добу. Це понад 3000 кг з одного ліжка в рік.
- Понад 90% небезпечних відходів в Україні викидається незаконно на стихійних звалищах, у ярах та лісосмугах.
Завдяки заходам щодо забезпечення безпечної та екологічно обґрунтованої стерилізації медичних відходів можна запобігти негативному впливу таких відходів на здоров’я і навколишнє середовище, і тим самим захистити здоров’я пацієнтів, працівників охорони здоров’я й населення всієї країни.